Ekologiczna żywność konopna

Konopie siewne oraz marihuana należą do tego samego gatunku, jednak w rzeczywistości są zupełnie innymi roślinami. Te pierwsze są odmianą, która została przebadana pod kątem potencjału żywieniowego. Tak naprawdę istnieje wiele odmian konopi uprawianych do celów spożywczych. Według literatury jest to jedna z najstarszych upraw ludzkości, co sugerują ponad 6000-letnie zapisy.

Konopie wykorzystywane do celów spożywczych zawierają prawie niewykrywalne stężenie (około 0,001%) tetrahydrokanabinolu - THC, który uważany jest za składnik psychoaktywny, powszechnie kojarzony z marihuaną. Jedząc konopne produkty spożywcze, masz więc pewność, że Twój stan umysłu w żaden sposób się nie zmieni. Roślina ta stanowi jednak ważne źródło składników odżywczych.

Konopie stosowane są nie tylko jako źródło pokarmu, ale również do produkcji tkanin i odzieży, materiałów budowlanych, papieru i opakowań, produktów do pielęgnacji ciała i kosmetyków, środków czyszczących, a także karmy dla zwierząt. Konopie mogą być wykorzystywane przez rolników jako uprawa rotacyjna w celu uzupełnienia gleby o składniki odżywcze oraz poprawienia jej wydajności.

Jakie zalety wiążą się ze spożywaniem ekologicznej żywności konopnej?

Konopie charakteryzują się szeregiem pozytywnych właściwości zdrowotnych. Stanowią idealne połączenie łatwo przyswajalnego białka, niezbędnych kwasów tłuszczowych, błonnika pokarmowego, przeciwutleniaczy oraz wielu witamin i minerałów. Oto kilka ważnych informacji o składnikach zawartych w ekologicznej żywności konopnej.

Białko

Konopie są źródłem kompletnego białka, co oznacza, że zawierają wszystkie aminokwasy (endogenne i egzogenne) niezbędne go zaspokojenia potrzeb organizmu. Inne pokarmy sklasyfikowane jako te zawierające kompletne białka to: jaja, komosy ryżowe i mięso. Dla przykładu jedna porcja (30 g) nasion konopi dostarcza około 15 g białka. Tak wysoka wartość sprawia, że jest to pożywna i wartościowa żywność nie tylko dla wegan i wegetarian, ale także dla każdego, kto chce opierać swoją dietę przede wszystkim na roślinach. Formy białek w konopiach, edestyna i albumina, są łatwo przyswajalne, co oznacza, że są dużo lżejsze dla układu trawiennego i doskonałe dla osób, które borykają się z gazami, wzdęciami i niestrawnością po spożyciu innych białek.

Tłuszcze

Konopie zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne w ochronie i wspieraniu integralności błony komórkowej, produkcji hormonów oraz zachowaniu prawidłowych funkcji mózgu. Składają się w ponad 80% z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA), które pomagają między innymi w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL oraz zapobiegają rozwojowi chorób serca. Ekologiczne konopie zawierają również optymalny stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 wynoszący 3:1. Ponadto są źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA), wysoce przeciwzapalnego składnika, który wykazuje korzystne właściwości dla skóry, serca, prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego i psychicznego. Innymi słowy, konopie można nazwać mianem żywności przeciwzapalnej i ochronnej.

Składniki odżywcze

Ekologiczne konopie są ważnym źródłem witamin i minerałów,  w tym magnezu, manganu, potasu i żelaza, a także witaminy B1 i B2. Oprócz tego dostarczają również mniejszych ilości witaminy E, C, B6, cynku, miedzi oraz wapnia.

Błonnik pokarmowy

Nasiona konopi są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Jest to niezbędny składnik, który wspomaga zdrowe trawienie, redukuje zaparcia, biegunki i wzdęcia.

Jaki rodzaj konopi jest najlepszy do spożycia?

Ekologiczna żywność konopna zaskakuje swą różnorodnością. Konopie dostępne są pod różnymi postaciami. Nasiona z konopi są najbardziej uniwersalnym sposobem konsumpcji. Ich zaletą jest zrównoważony profil makro- i mikroelementów oraz łagodny orzechowy smak. Mogą być stosowane w wielu potrawach, zarówno słodkich, jak i pikantnych. Niemniej jednak, zarówno olej z konopi, jak i białko konopne to także dobre sposoby na skorzystanie z drogocennych właściwości ekologicznej żywności konopnej. 

Nasiona konopi

Nasiona konopi są doskonałym połączeniem białka, niezbędnych kwasów tłuszczowych, błonnika pokarmowego oraz minerałów. Mają bardzo łagodny orzechowy smak i są proste w zastosowaniu w codziennej diecie. To idealna propozycja dla osób, które chcą wzbogacić swój jadłospis o pożywny i wartościowy składnik.

Olej konopny

Używanie oleju konopnego to doskonały sposób na zwiększenie kwasów tłuszczowych w diecie, ponieważ zawiera on 80% PUFA, a także odznacza się korzystnym stosunkiem omega-6 do omega-3 (3:1). Jest idealnym dodatkiem do sałatek oraz gotowanych potraw. Należy jednak unikać jego podgrzewania i gotowania, ponieważ może to zniszczyć niektóre z korzystnych właściwości konopi.

Białko konopne

Białko konopne jest kompletnym białkiem, które zapewnia około 16 g białka na porcję 30 g. Nasiona są na ogół prasowane na zimno w celu oddzielenia oleju, a pozostały składnik jest mielony na proszek białkowy. Ten produkt jest polecany osobom, które mają problemy z odpowiednim trawieniem innych białek.