Kosmetyki na bazie konopi - czy warto używać?

Pomimo zakazu produkcji i spożycia konopi indyjskich, wrasta użycie konopi jako składnika wykorzystywanego w produkcji kosmetyków i środków higieny osobistej.

Niemniej jednak w ostatnim czasie w USA w wielu stanach zalegalizowano marihuanę do celów medycznych i rekreacyjnych. Taka postawa sprawia, że społeczeństwo (zarówno pod względem prawnym, jak i społecznym) coraz częściej akceptuje produkty pochodzące z tzw. konopi przemysłowych. Są to specjalnie uprawiane odmiany, które mogą mieć co najwyżej śladowe ilości psychoaktywnego tetrahydrokannabinolu (THC), niewpływającego w tej ilości na zachowanie człowieka.  

Konopie - rosnąca świadomość oraz akceptacja

Branża kosmetyczna oraz produktów higieny osobistej na bazie konopi rozwija się prężnie. Tylko w 2015 roku w Stanach Zjednoczonych kupiono produkty pielęgnacyjne z zawartością konopi o łącznej wartości 147 milionów dolarów.

Sprzedaż rośnie. Spodziewane jest zwiększenie produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych produkowanych nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie. Najprawdopodobniej jest to związane z tym, że w wielu krajach marihuana do celów medycznych i rekreacyjnych zostaje zalegalizowana. Takie działania niewątpliwie zwiększają świadomość konsumentów, którzy mogli kojarzyć konopie z czymś „zakazanym, złym, nielegalnym”.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków na bazie konopi: szamponów, odżywek do włosów, balsamów, kremów, maści, mydeł, żeli pod prysznic, płynów do kąpieli, pomadek do ust oraz innych.

Kosmetyki konopne - wiele korzyści, jedna roślina

Przemysł kosmetyczny jako jeden ze swych składników wykorzystuje oleje konopne. Wyróżnia się dwa podstawowe komponenty: tłoczony na zimno olej z nasion konopi oraz ekstrakt z kannabinoidu (CBD). Oba te oleje odznaczają się korzyściami zdrowotnymi oraz pielęgnacyjnymi.

Kosmetyki oraz produkty do pielęgnacji zazwyczaj zawierają tłoczony na zimno olej z nasion konopi, rzadziej olej CBD. Wysoka, zbilansowana zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 w oleju sprawia, że jest on idealnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Kwasy te łagodzą stany zapalne, odżywiają skórę i nadają jej promiennego wyglądu. Dlatego też są tak pożądanym składnikiem maści i kremów. Naturalna konsystencja zapewnia doskonałe zmiękczenie i gładkość skóry, co wykorzystywane jest w balsamach do ciała, pomadkach do ust, odżywkach i szamponach do włosów, mydłach, produktach do golenia oraz olejkach do masażu.

Oleje roślinne zawierają również bardzo rzadki kwas gamma-linolenowy (GLA), przy czym badania wykazały, iż ma on również potencjał jako naturalny produkt chroniący przed słońcem. Działa bowiem jako środek zabezpieczający przed niebezpiecznym promieniowaniem UV.

Kosmetyki na bazie konopi - jakie mają właściwości?

Różnorodność kosmetyków na bazie konopi wzrasta. Coraz więcej producentów włącza do swojej oferty kolejne preparaty. Jakie są główne właściwości produktów na bazie konopi?

Szampon konopny pomaga właściwie oczyszczać włosy oraz skórę głowy. Zawarte w nim składniki przyczyniają się do tego, że włosy są mocne, pełne blasku i odpowiednio odżywione. Produkt ten najczęściej pozbawiony jest szkodliwych siarczanów i innych detergentów, które wypłukują wszystkie drogocenne składniki z włosów. Zawarte w szamponie kwasy tłuszczowe sprawiają, że stan naszych włosów poprawia się wraz z każdym kolejnym myciem. Produkt nie tylko oczyszcza, ale też odżywia, wygładza i dodaje objętości. Zaletą szamponu konopnego jest również to, że chroni przed wpływem negatywnych czynników (m.in. zabiegów stylizacyjnych, słońca, słonej wody). Może być pomocny w leczeniu łupieżu, ponieważ zawarty w nim olej z nasion konopi wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Kolejnym produktem, o którym warto wspomnieć, jest mydło konopne. Jest to naturalny produkt, w którym nie ma zbędnej chemii. Jego zaletą jest to, że pomaga w utrzymaniu odpowiedniego pH skóry, zapewniając właściwy poziom jej nawilżenia. Mydło konopne może być wykorzystywane niczym żel do mycia twarzy. Doskonale oczyszcza, pomagając zachować naturalną barierę lipidową naskórka. Skóra jest wówczas chroniona przed utratą wody, a tym samym wysuszeniem. Produkt może być bezpiecznie stosowany na skórę suchą, mieszaną i tłustą, a także wrażliwą, alergiczną i problematyczną (np. z trądzikiem). Mydło konopne z olejem z nasion konopi łagodzi stany zapalne, reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza pory oraz zmniejsza ich widoczność.

Balsamy i kremy konopne do ciała ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 pomagają w zachowaniu zdrowej, nawilżonej i odżywionej skóry. Na uwagę zasługuje fakt, iż mogą być bezpieczne stosowane w przypadku zmian skórnych - egzemy, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry (AZS). Ze względu na właściwości przeciwzapalne łagodzą stany zapalne skóry, które są odpowiedzialne za rozwój wielu skórnych stanów chorobowych.

Konopne żele chłodzące, które dodatkowo wzbogacone są o mentol lub mięte mogą być stosowane po intensywnym treningu czy wyczerpujących wycieczkach pieszych. Konopne balsamy rozgrzewające charakteryzują się zaś właściwościami przeciwbólowymi, które mogą być wykorzystywane do miejscowego uśmiechania bólu.