Terpeny - co to jest?

Terpeny to lotne związki organiczne. Zostały one utworzone przez związek węglowodorowy, w skład którego wchodzi pięć atomów węgla. To dzięki terpenom rośliny mają określony zapach i smak. Związki te charakteryzują się szeregiem właściwości. Co warto o nich wiedzieć?

Terpeny - czym tak naprawdę są?

Terpeny to najogólniej mówiąc związki aromatyczne, które znajdują się w konopiach indyjskich. Podobnie jak kannabinoidy oddziałują na układ endokannabinoidowy organizmu człowieka oraz składające się na niego receptory komórkowe. Ich działanie znane jest pozytywnego wpływu na regulację apetytu, snu, odporność organizmu, samopoczucie, płodność, a także uśmierzanie bólu i inne.

Terpeny pomagają kannabinoidom pokonać barierę pomiędzy krwią i mózgiem, jak również wpływają na ilość THC, która pokonuje ową barierę. Wyróżniamy wiele rodzajów tych lotnych związków. Każdy z nich wpływa na mózg i organizm człowieka w inny sposób. Niektóre pobudzają do działania, inne zwalczają stany zapalne, a jeszcze inne uspakajają.

Oto najpopularniejsze terpeny występujące w konopiach indyjskich.

Limonen

Limonen to terpen, który charakteryzuje się mocnym cytrusowym zapachem, przywodzącym na myśl limonki oraz cytrynę. Można go znaleźć w pomarańczach, jałowcu, rozmarynie, mięcie pieprzowej i niektórych odmianach konopi indyjskich (np. Super Lemon Haze). Stosowanie tego terpenu pozytywnie wpływa na nastrój oraz wspomaga walkę ze stresem. Ponadto limonen pozytywnie oddziałuje na układ trawienny i skórę. Charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi.

Eukaliptol

Jak sama nazwa wskazuje, związek ten spotykany jest głównie w roślinach eukaliptusowych, a także liściach laurowych, drzewie herbacianym i niektórych odmianach konopi indyjskich (np. Super Silver Haze). Terpen charakteryzuje się właściwościami leczniczymi - przeciwbólowymi, przeciwbakteryjnymi, przeciwzapalnymi i przeciwgrzybicznymi. To także popularny przeciwutleniacz. Naukowcy prowadzą badania nad wpływem eukaliptolu na chorobę Alzheimera. Według wstępnych wyników ma on zmniejszać stany zapalne bezpośrednio związane z tym schorzeniem.

Terpineol

Terpineol zawarty jest między innymi w sosnach, eukaliptusach, bzach, kwiatach limonki, a także niektórych odmianach konopi indyjskich (np. Jack Herer). Terpen ten wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków oraz perfum. Znany jest z właściwości przeciwutleniających, przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, przeciwlękowych oraz uspakajających.

Linalol

Linalol znajduje się między innymi w kwiatach, przyprawach, lawendzie oraz niektórych odmianach konopi indyjskich (np. Grandaddy Purple). Słodki, kwiatowy zapach sprawia, że terpen ten stosowany jest w produktach do aromaterapii. Linalol znany jest z właściwości przeciwzapalnych, przeciwpadaczkowych, przeciwbólowych, uspakajających oraz wspierających funkcjonowanie mózgu.

Mircen

Mircen to najczęściej spotykany terpen w konopiach indyjskich (np. Himalayan Gold). Wytwarza ziemisty, korzenny, podobny do goździków zapach. Może również zawierać nuty cytrusowe i tropikalne. Terpen znany jest z właściwości uspakajających, antyoksydacyjnych, uśmierzających ból oraz zwalczających bezsenność.