Pasta konopna - co to jest i jak to się stosuje?

Popularnym produktem, obok oleju CBD, jest pasta konopna. Te dwa preparaty odróżnia od siebie przede wszystkim konsystencja. Pasta konopna to doskonały sposób na przyjmowanie konopi oraz czerpanie korzyści z ich drogocennych właściwości. Można ją wyprodukować w zaciszu własnego mieszkania lub też kupić już jako gotowy produkt. 

Pasta konopna - co to jest?

Pasta konopna przez niektórych błędnie kojarzona jest z produktem, który może wywołać skutki psychoaktywne i spowodować zmianę zachowania człowieka, który ją zażyje. Pasta konopna, która jest legalna w Polsce, produkowana jest z konopi przemysłowych. Ze względu na brak THC lub jego śladowe ilości nie może mieć żadnego wpływu na zmianę zachowania czy świadomość człowieka.

Pasta konopna charakteryzuje się gęstą, oleistą konsystencją. Zawiera CBD, czyli kannabinol, który znany jest ze swych właściwości zdrowotnych. CBD wpływa na pracę receptorów układu endokannabinoidowego znajdujących się w całym ciele człowieka. Związek ten może korzystnie wpływać na regulację wielu procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie.

Jakie właściwości ma pasta konopna?

Pasta konopna, podobnie jak i inne preparaty wytworzone z konopi, ma wiele właściwości zdrowotnych. Wśród głównych właściwości produktu wyróżnia się działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwlękowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwdepresyjne.

Pasta konopna może pomóc w uregulowaniu poziomu cukru we krwi oraz walce z nudnościami i wymiotami. Wiele badań wskazuje, iż jest skutecznym preparatem wykorzystywanym w leczeniu napadów padaczkowych i drgawek, nawet w przypadku padaczki lekoopornej, nieodpowiadającej na tradycyjne leczenie. Ponadto produkt wspiera prawidłowe funkcjonowanie systemu immunologicznego, zmniejsza ryzyko zablokowania tętnic, a według niektórych naukowców hamuje wzrost komórek nowotworowych.

Pasta konopna wykorzystywana jest w walce ze skurczami mięśni, przewlekłymi bólami (w tym migrenami), chorobami układu krążenia, schorzeniami skóry (m.in. egzemą, trądzikiem, łuszczycą) oraz objawami zespołu stresu pourazowego (PTSD). Jest to również skuteczny przeciwutleniacz. Produkt stosowany jest w przypadku problemów ze strony układu pokarmowego, a także jako środek wspomagający apetyt.

Jak stosuje się pastę konopną?

Pasta konopna zazwyczaj sprzedawana jest tubkach przypominających strzykawki. Jej stosowanie jest proste. Wystarczy, zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu, wydzielić odpowiednią dawkę preparatu, nałożyć go na palec lub łyżeczkę, a następnie przyjąć doustnie.

Nie ma jednego, wspólnego sposobu dawkowania pasty konopnej. Minimalna dawka, którą należy przyjąć w celu złagodzenia objawów, wynosi 2 - 3 mg na dobę. Ilość przyjmowanego produktu jest jednak ściśle uzależniona od danego organizmu, wagi człowieka, a także rodzaju występujących objawów. W celu znalezienia odpowiedniego sposobu dawkowania zalecane jest wyszukanie wyników wiarygodnych badań dotyczących danego schorzenia oraz znalezienie informacji odnośnie przyjmowanych przez pacjentów dawek. Pasta konopna jest produktem w pełni bezpiecznym i nie można jej przedawkować.